Mor ve Ötesi ve 40 Hokkabaz

AYŞE ÖZYILMAZEL
(17mart2008 günaydın/sabah)

Mor ve Ötesi ve 40 Hokkabaz
Malum, yıllık Eurovision sezonunu açmış bulunuyoruz. Bu yılın temsilcileri (acaba kurbanları mı desek?) Mor ve Ötesi. Şarkıları da 'Deli'. Kimileri 'Deli'yi çok sevdi, kimileri 'Elleri bomboş, yüreklerinde bir sızı dönecekler' çekti. Sonucu yarışmada göreceğiz, şimdi sıra Mor ve Ötesi'nin beklenen 'Deli' klibinde... Kendilerini klip setinde ziyaret ettim. Klibin içeriğini öğrenip, yönetmen Ezel Akay'la ufak bir sohbet gerçekleştirdim. İşte 'deli' klipten bilgiler: Klipte akademisyen, iç mimar ve tasarımcı Şekip Davaz'ın '40 Hokkabaz' projesi kullanıldı. Nedir bu '40 Hokkabaz'? '40 Hokkabaz' 500 yıl boyunca Osmanlı'da, eğlence dünyasının, güldüren ve şaşırtan kahramanları. Şekip Davaz da bu hokkabazları, ateş kusanları, ip cambazlarını, zenneleri bazıları gerçek bazıları gerçeğe uygun olarak yaratılmış şekilde heykele dönüştürmüş.

MAKYAJ 10 SAAT SÜRDÜ
Gelelim klibin detaylarına. Klibe 5. Boyut Stüdyoları kısmen sponsor oldu. Yönetmen Ezel Akay ve 60 kişiyi geçen ekip ücret almadı. Post prodüksiyona 1000 Volt sponsor oldu. Aslında klip normal şartlarda 300 bin YTL'lik bir bütçeyle çekilebilecekken, sponsorlar sayesinde 60 bin YTL'ye çıktı. Klip 16 mm kamerayla çekildi. Bazı bölümlerde yüksek kare çekim tekniği kullanıldı. Grup üyelerine Ebru Suna tarafından yapılan ilginç makyaj tam 10 saat sürdü. Çekimler günde ortalama 18 saat çalışılarak, üç günde tamamlandı. Ön hazırlık ve post prodüksiyon ikişer hafta sürdü. Klip perşembe günü tamamlanıp bu hafta sonuna kadar yayına girecek. Merakla bekliyor, hazır ayaktayken '40 Hokkabaz'ı Osmanlı eğlence dünyasıyla ilgili bir proje tasarlarken bulan ve klibe koyan yönetmen Ezel Akay'ın görüşlerini alıyoruz...
MVÖ İLE ROCK OPERA

* Klipteki hikayeyi biraz anlatır mısınız?
'40 Hokkabaz' tozlu dev heykeller olarak unutulmuş bir mabette hatırlanmayı ve aralarına katılacak yenilerini bekliyor. Mor ve Ötesi de kapıyı açıp kirli mabede giriyor. "Tam yerine mi düştük acaba?" diyorlar. Onlar şarkıyı söyledikçe heykeller canlanıp onları kabul ediyor ve kapı yeniden açılıyor. 'Acaba kabul edilebilecek miyiz?' diye bitiyor klip. '40 Hokkabaz' aynı zamanda yarışmada da, sahne fonunda kullanılacak.

* Peki yönetmen Akay, Eurovision'da Mor ve Ötesi'ne ne kadar şans veriyor?
Bence 'Deli'nin Eurovision'da bir şansı olmaması gerekir. Çünkü genel Eurovision şarkılarından çok daha iyi. Eurovision benim gözümde çok banal eserlerin yer aldığı bir yarışma. Fakat yarışmada yalnızca müziğe değil kültürel iletişime de oy veriliyor. Mor ve Ötesi'nin o şekilde şansı olabilir ama müzikal olarak başka bir dünyanın ürünü. Ama dünya da değişiyor tabii. İnşallah ben yanılırım. İnşallah diyoruz ve yazı biterken son haberi veriyoruz. Ezel Akay Mor ve Ötesi'nden aldığı ilhamla ilerleyen günlerde bir rock opera filmi çekmeyi düşünüyor. Bakalım '40 Hokkabaz'lı 'Deli' beğenilecek mi?

    eurovision galeri

    Deli klip rekora koşuyor (1nisan2008 kelebek/hürriyet)

Mor ve Ötesi'nin şarkısı "Deli", Ezel Akay'ın çektiği sıra dışı klibiyle büyük ilgi gördü.
Mor ve Ötesi'nin Eurovision'da yarışacak olan şarkısı "Deli", Ezel kay'ın çektiği sıra dışı klibiyle büyük ilgi gördü.
Belgrad'daki "53. Eurovision Şarkı Yarışması"nda yarışacak 43 şarkının video kliplerini yayınlayan "www.eurovision.tv", "Deli" için çekilen klibi de listesine ekledi. Yaklaşık 60 kişilik bir ekibin çalıştığı, sanatçı Şekip Davaz'ın yaptığı heykellerin kullanıldığı bu ilginç klip, aynı zamanda Youtube sitesinde de tıklanma rekoruna koşuyor.
<